نایلون های گلخانه ای

نایلون های گلخانه ای

کاربردهای نایلون های گلخانه ‌ای

برای پرورش گیاهان، علاوه بر سه عنصر اساسی خاک و آب و نور، استفاده از نایلون های گلخانه ای ضروری است. خاک مواد معدنی لازم برای فتوسنتز را به گیاه می دهد و آب به گیاه حیات می بخشد؛ نایلون های گلخانه ای نیز هم نقش محافظت از گیاهان و سد دفاعی آن ها را ایفا می کنند، هم موجب توزیع بهتر و مناسب تر نور می شوند. با این مقدمه ای که ذکر شد، در ادامه این مطلب به کنکاش پیرامون نایلون های گلخانه ای می پردازیم. سوالاتی پیرامون این موضوع مطرح است؛ مانند این که اسفاده از این نایلون ها چه اهمیتی دارد؟ در تولید این نایلون ها چه مواد و افزودنی هایی به کار می روند. آیا نایلون های گلخانه ای برای پرورش گیاه ضرورت دارند؟ در ادامه به این سوالات پاسخ داده می شود.

کاربرد نایلون گلخانه ای

اهمیت نایلون های گلخانه ای

این نوع نایلون ها که تحت عنوان پوشش گلخانه یا پلاستیک UV دار نیز از آن ها یاد می شوند، یکی از عناصر مهم در هر گلخانه هستند. همان طور که گفته شد، در کنار خاک و آب این پوشش ها نیز نقش بسیار مهمی در عملکرد گیاهان ایفا می کنند. یکی از مواردی که از همان ابتدای احداث یک گلخانه باید به آن توجه داشت، پوشش نایلونی گلخانه است.

نایلون گلخانه با استفاده از گرانول پلی اتیلن سبک و در انواع مختلف تولید می شود. انواع گوناگون نایلون ها دارای افزودنی ها و ترکیبات به کار رفته متفاوتی هستند. این ترکیبات بر اساس نیاز و کاربرد مشتریان به کار می روند.نور یکی از اصلی ترین عناصر در عملکرد گیاهان به شمار می آید؛ تا آن جا که بدون نور گیاه قادر به زندگی و تولید محصول و میوه نخواهد بود. میزان و کیفیت نوری که به گیاه می رسد رابطه تنگاتنگی با کیفیت محصول آن دارد. برای فعالیت مناسب و بهینه گیاه، نور خورشید با تمام طیف های نور رنگی ضروری است.

نایلون های گلخانه ای با دو هدف به کار می روند:

  • اول آن که نور به شکلی مناسب به گیاهان داخل گلخانه برسد و توزیع یکنواختی داشته باشد.
  • دوم این که از گیاهان در برابر عوامل مضر و خطرناکی مانند اشعه ماورای بنفش UV محافظت کند.

این نایلون های پلاستیکی که در انواع مختلف تولید می شوند، عموما در ویژگی ضد اشعه ماورای بنفش بودن با یکدیگر اشتراک دارند. سایر ویژگی های این پوشش ها بر اساس ترکیبات و افزودنی های به کار رفته تعیین می شود.

افزودنی های به کار رفته در نایلون های گلخانه ای

در تولید این نایلون ها افزودنی های مختلفی استفاده می شوند. در ادامه مطلب به معرفی مهم ترین افزودنی ها می پردازیم.

افزودنی ضد ماورا بنفش Anti UV

اصلی ترین و مهم ترین افزودنی نایلون های گلخانه ای، افزودنی ضد اشعه ماورای بنفش است. این ماده موجب مقاومت پلاستیک در برابر پوسیدگی ناشی از اشعه ماورای بنفش موجود در نور خورشید می شود. اشعه ماورای بنفش می تواند برای محصولات گیاهان نیز آسیب زا باشد که با این افزودنی از این امر جلوگیری می شود.

افزودنی مادون قرمز IR

یکی از مهم ترین و مفیدترین افزودنی ها، افزودنی مادون قرمز است. حفظ دمای گلخانه مخصوصا در فصول سرد سال و برخی مناطق خشک و بیابانی که نوسان دما و افت آن شدید است اهمیت بسیاری دارد. در حالت عادی با غروب آفتاب دمای گلخانه شدیدا کاهش می یابد. وجود افزودنی مادون قرمز در نایلون های گلخانه ای باعث می شود بخشی از حرارت روز در پوشش گلخانه ذخیره شود. در شب، به هنگام افت دما این حرارت تا حدی به داخل گلخانه باز می گردد مانع از افت شدید دما و آسیب به محصولات می شود. با کاهش افت دمای محیط و استرس گیاه، باردهی گیاه نیز افزایش می یابد.

قیمت نایلون های گلخانه ای

افزودنی ضد باکتری یا AB

یکی دیگر از افزودنی های کاربردی در پوشش گلخانه، افزودنی ضد باکتری است. این افزودنی به شکل هوشمندانه ای طراحی شده؛ به این صورت که از عبور آن دسته از طول موج هایی که برای فعالیت گیاهان ضروری نیستند اما موجب رشد باکتری های مضر می شوند، جلوگیری می کند. به این ترتیب رشد باکتری ها در محیط گلخانه کاهش می یابد. نتیجه این امر کاهش نیاز به استفاده از سموم و سالم تر ماندن محیط پرورش گیاهان است.

افزودنی ضد مه

به علت بسته بودن محیط داخل گلخانه، فعالیت و فتوسنتز گیاهان می تواند موجب ایجاد مه رقیقی در داخل گلخانه شود. مه از بازده فعالیت می کاهد و می تواند موجب آسیب به گیاهان شود. برای جلوگیری از این مشکل، از افزودنی های ضد مه استفاده می شود.

مزایای استفاده از نایلون های گلخانه ای

نایلون های گلخانه ای که امروزه در ابعاد گسترده صنعتی و در اندازه ها و انواع مختلفی تولید می شوند، مزایای مهمی برای گلخانه ها دارند. از جمله:

  1. گلخانه ها به شکلی یکنواخت و یکدست تحت پوشش قرار می گیرند. همین موجب توزیع یکدست نور و البته عدم نیاز به برش در نایلون های پلاستیکی می شود.
  2. مقاومت نایلون در برابر انواع آسیب های فیزیکی افزایش می یابد.
  3. از پلاستیک استفاده بهینه ای صورت می گیرد. حجم ضایعات کاهش می یابد و این امر هم به سود محیط زیست بوده و هم موجب صرفه جویی اقتصادی می شود.
  4. در مصرف انرژی صرفه جویی می شود؛ بازده محصولات و انرژی حتی تا 30 درصد افزایش می یابد.
انواع نایلون های کاغذی

قیمت نایلون های گلخانه ای

ماده اولیه در ساخت پوشش گلخانه پلی اتیلن است. علاوه بر پلی اتیلن و مواد پتروشیمی اولیه که برای ساخت پوشش های گلخانه ای به کار می روند، افزودنی ها و ترکیباتی که به مواد اولیه اضافه می شوند در تعیین قیمت نایلون های گلخانه ای نقش دارند. همچنین استفاده از مواد براق کننده و رطوبت گیرها و گرانول مستربچ در افزایش قیمت نایلون گلخانه ای تاثیر گذار است

نتیجه گیری

در کنار آب و خاک، نور یکی از عناصر اصلی و حیاتی برای فعالیت گیاهان و فتوسنتز آنهاست. استفاده از نایلون های گلخانه ای، علاوه بر آن که در برابر آسیب های فیزیکی و طبیعی نقش محافظتی دارد، موجب توزیع بهتر نور نیز می شود. این نایلون ها باعث می شوند نور به شکل یکنواخت در سراسر گلخانه منتشر شود. علاوه بر آن با داشتن افزودنی های مختلف مانند ضد ماورای بنفش، مادون قرمز و ضدباکتری، موجب می شوند بازده تولید بالاتر رفته و محصولات سالم تری به عمل آیند.

امتیاز :
۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (هیچ امتیازی داده نشده)
Loading...
به اشتراک بگذارید :


دیدگاه‌ها

شما باید وارد شوید تا بتوانید دیدگاه خود را ارسال کنید