معرفی انواع گرانول مستربچ و میزان مصرف آن

انواع مستربچ

مستربچ یک ماده شیمیایی بوده که در آن پودرهای آلی، معدنی، پودرهای رنگی یا پیگمنت و دیگر افزودنی ها به طریق بهینه شده در یک ترموپلاستیک پایه طی فرآیند مذاب ادغام می گردد. میزان به کارگیری انواع مستربچ در آخرین فرآیند تولید محصولات پلاستیکی کاملا متغیر می باشد. این ماده شیمیایی معمولا به صورت ساختار پلت یا گرانول مستربچ شده تولید و قابل استفاده می باشد.

گرانول مستربچ

معرفی مستربچ

در صنایع مختلف مانند قطعات خودرو، لوازم خانگی، سیم و کابل، تولید انواع لوله و اتصالات، بسته بندی و … پلیمرها می توانند کاربردهای فراوانی داشته باشند. البته بسته به کاربرد پلیمر، نمونه ای از پلیمر انتخاب می شود.

اما با انتخاب نمونه خاصی از پلیمرها باز هم این امکان وجود نداشته تا محصول نهایی به طور مطلوب حاصل گردد لذا می بایست موادی به عنوان تقویت کننده، پر کننده، رنگ و افزودنی به پیلمرها افزوده گردد تا پلیمر مورد نظر را برای استفاده های مختلف آماده کند از این رو به ترکیب حاصل شده گرانول مستربچ می گویند. بنابراین کاربران در هنگام تولیدات لوازم و قطعات به طور کامل می دانند که با چه درصدی از انواع آن می توانند خواص دلخواه را به وجود آورند.

به طور کلی مواد شیمیایی و پلیمرها پایه اصلی تشکیل دهنده کامپاند یا انواع مستربچ هستند که خواص مورد نظر در محصول نهایی پایه پلیمر را مشخص می کند. مواد شیمیایی هم بسته به خواص مورد نیاز محصول نهایی که رنگی باشد یا استحکام یافته از رنگ های آلی یا معدنی و همچنین تقویت کننده ها تهیه می شود در واقع مواد پایه در تولید انواع مستربچ ها تمامی گریدهای ترموپلاستیک به همراه رزین های مربوط تشکیل می دهد. از جمله ترموپلاستیک هایی که به عنوان مواد پایه به کار گرفته می شوند عبارتند از: POE,PP,PS,EVA,LLDPE,HDPE,LDPE, WAX,PBE,……

انواع مستربچ

امروزه طیف گسترده ای از انواع مستربچ در صنایع مختلف وجود دارد که نمونه ای از آنها عبارتند از:

 • انواع مستربچ رنگی مانند سفید، مشکی، تیتان و…

انواع گرانول مستربچ تجزیه پذیرزیست تخریب

 • شفاف کننده
 • تمیز کننده
 • تاخیر اندازهای شعله
 • کربنات کلسیم
 • ضد آتش طوسی
 • ضد بخار و ضد مه گرفتگی
 • آنتی اکسیدان
 • بنفشUV و ضد اشعه ماورا
 • ضد الکتریسته های ساکن و آنتی استاتیک
 • آنتی بلاک
 • لیز کننده
مستربچ

میزان مصرف انواع گرانول مستربچ

انواع مستربچ بر اساس غلظت افزودنی های مختلفی که درون پایه های ترموپلاستیک وجود دارند مورد مصرف قرار می گیرند. البته کاربرد نهایی مستربچ ها از طرف تولید کننده به افراد مصرف کننده ابلاغ خواهد شد. البته نیاز مشتری ملاک اصلی تعیین کننده مقدار مصرف انواع مستریچ به حساب می آید. مهمترین عاملی که علاوه بر کیفیت در میزان مصرف انواع گرانول مستربچ حائز اهمیت می باشد بحث اقتصادی بودن آنها است.

در واقع تولید کننده این توانایی را داشته تا پایه ی مناسبی از مواد اولیه را انتخاب نماید و بر اساس طرح اختلاط ویژه و به کار بستن لوازمات فرآیندی مناسب مطابق با نیاز بازار محصول مطلوبی را تولید نماید و گروه مصرف کننده را به سمت آفرینش ارزش افزوده مناسبی کمک و یاری رساند.

مستربچ با قیمت بالا

برخی از گرانول مستربچ ها به مراتب قیمت های بالاتری نسبت به مواد اولیه دارند و در نگاه اول ممکن است مصرف کنندگان تمایل زیادی به استفاده از این افزودنی نداشته باشند. این در حالی است که زیاد شدن بعضی از این محصولات این توانایی را داشته تا کیفیت محصول نهایی، استهلاک تجهیزات و هزینه های تولید را افزایش دهند. جالب است بدانید که عوامل متعددی برای بهتر شدن فرآیند اختلاط در تهیه و تولید محصولات نهایی وجود دارد. از جمله این موارد انتخاب مواد پایه ی ترموپلاستیکی که با بیس محصول نهایی سازگار باشد.

با توجه به میزان حجم افزودنی که می تواند ترکیبات آلی، پیگمن های رنگی و افزودنی های معدنی داشته باشند با طرح اختلاط موثر این توانایی را به وجود آورده تا مستربچی همراه با خواص ویژه تهیه و تولید نماید. توزیع دقیق و مناسب ماده اولیه و پایه تاثیر چشم گیری در کیفیت پایانی دارد.

سازگاری مواد اولیه با افزودنی از دیگر شاخصه های مهمی است که می تواند تاثیر بسیار زیادی بر توزیع یافتن افزودنی در محصول نهایی به وجود آورد.

معرفی گرانول مستربچ های رنگی

رایج ترین روشی که از مواد پلاستیکی قطعات رنگی تولید می شود اضافه کردن گرانول مستربچ رنگی است. این نوع افزودنی ها گاهی اوقات علاوه بر حاصل نمودن رنگ مطلوب محصولات نهایی سبب شده تا خواص مکانیکی، فیزیکی و … اصلاح و بهبود یابد. معمولا یک مخلوط پلاستیکی که با مستربچ رنگ همراه می شود درصد قابل توجهی رنگدانه را شامل می شود که این میزان در پلیمرها درصد ناچیزی بوده و محصول نهایی را به رنگ مطلوب خواهد رساند. البته با تغییر دادن درصد افزودنی های رنگی این امکان وجود داشته تا نمونه رنگ های مختلفی به حاصل شود.

انواع مستربچ
قیمت گرانول مستربچ

معرفی گرانول مستربچ های لیز کننده

پس از تولید فیلم هایی که پلاستیکی هستند، جدا شدن لایه های فیلم از یکدیگر به سختی انجام شده و در مواقع بسته بندی باعث ایجاد مشکلات فراوانی می شوند. همچنین در تولید لوازم پزشکی و برخی تجهیزات مانند سرنگ ها، اصطکاک باعث شده تا دو قطعه به سختی روی هم حرکت کنند. از این رو برای رفع این قبیل مشکلات مستربچ لیز کننده به کار گرفته می شود. این محصولات باعث کاهش چسبندگی و ایجاد لغزندگی بهتر میان سطوح مختلف مانند قطعات فلزی، ورق و فیلم ها می گردد.

معرفی تعدادی از انواع مستربچ دیگر

 • محصول آنتی بلاک به منظور کاهش چسبندگی در سطوح فیلم های پلیمری به کار برده می شوند و در لایه های فیلم از زمان تولید تا مصرف فیلم ها لغزش ایجاد می کنند.
 • محصولات آنتی استاتیک از به وجود آمدن الکتریسته ساکن و همچنین جذب گرد و خاک در سطح محصولات جلوگیری می کنند. کمک فرآیندها نوعی مستربچ هستند که در فرآیندهای پلیمری نقش کمک کننده داشته و خواص محصولات را بهبود می بخشند.
 • محصولات ضد حریق در برابر هر گونه اشتعالی محصولات را مقاوم سازی می کند.
 • افزودنی های پایدار کننده در مقابل اشعه ماورا از رنگ پریدگی و اثرات تخریبی محصولات پلیمری در مقابل تابش اشعه بنفش جلوگیری می کند.
 • افزودنی آنتی اکسیدان از جمله مستربچ هایی بوده که محصولات پلیمری را از تخریب و تحت تاثیر قرار گرفتن اکسیداسیون جلوگیری می کند از این محصول به منظور پایدارسازی پلیمر در مقابل عوامل اکسایش در مراحل تولید به کار گرفته می شود.
 • محصولات ضد بخار و ضد مه گرفتگی نمونه ای از مستربچ ها است که از ایجاد بخار در پوشش های گلخانه ای، بسته بندی مواد خوراکی و همچنین تولید فیلم جلوگیری به عمل می آورند.
 • محصولات تمیز کننده نوعی مستربچ است که برای پاک سازی دستگاه از مواد قبلی و رنگ به منظور تولید محصولات جدید مورد استفاده قرار می گیرند. این مستربچ ها ضایعات باقیمانده از تعویض رنگ را به کمترین میزان می رساند.
 • محصولات شفاف کننده به منظور رفع کدری محصولات به کار برده می شوند و باعث جلای بیشتر و عبور نور در مصنوعات پلاستیکی می شوند. این ماده بیشتر در ظروف یکبار مصرف، فیلم های ضخیم، نازک و معمولی و سایر مصنوعات پلاستیکی مورد استفاده قرار می گیرند.

امتیاز :
۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (هیچ امتیازی داده نشده)
Loading...
به اشتراک بگذارید :