شستشوی پرک پت و دستگاه مورد نیاز برای انجام آن

شست و شوی پرک پت

معمولا برای بسته بندی محصولات تولید شده در کارخانه ها سعی می شود تا حد امکان از مواد بازیافتی و ارزان قیمت استفاده شود، چرا که در صورت استفاده از مواد اولیه گران قیمت هزینه های تمام شده بسیار بالا خواهد رفت. بازیافت و شستشوی پرک پت ها یکی از بهترین و مناسب ترین روش ها برای تولید مواد اولیه مورد نیاز به منظور بسته بندی محصولات تولیدی در کارخانجات می باشد. پت، در واقع نوعی پلاستیک می باشد که ارزش افزوده بسیار بالایی دارد و برخلاف سایر پلاستیک ها به بازیافت آن اهمیت زیادی داده می شود. از این رو ما در این مقاله سعی کرده ایم تا به بررسی بیشتر این پلاستیک، نحوه شستشو و دستگاه های مورد استفاده در خط شستشوی پرک پت ها بپردازیم و در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.


آشنایی با پرک بطری های بت

به طور کلی هر ماده ای که در کارخانجات تولید می شود برای استفاده و فروش نیاز به بسته بندی خاص خود دارند، اما متاسفانه هزینه های لازم برای تهیه مواد اولیه به منظور بسته بندی محصولات تولید شده بسیار بالا خواهد بود که همین عامل باعث شده است بسیاری از شرکت ها و کارخانه های برای بسته بندی محصولات خود از مواد اولیه بسیار ارزان قیمت، مانند مواد بازیافتی استفاده می کنند.

یک نمونه از بهترین موادی که می توان بعد از بازیافت آن مواد اولیه مورد نیاز برای بسته بندی محصولات را تولید کرد، نوعی پلاستیک به نام «پت» می باشد. این پلاستیک حجم ضایعات و ارزش افزوده بسیار بالایی دارد که این عامل باعث شده است به بازیافت آن توجه ویژه ای شود. بازیافت این نوع پلاستیک به قدری مورد توجه قرار گرفته است که در آنالیز پسماندهای شهری سایر پلاستیک ها، مانند؛ لوله پولیکا، نایلون، مشمع، ظرف های یکبار مصرف و سبد را در یک دسته و پت ها را در دسته ای دیگر قرار می دهند.

شستشوی پرک پت

شستشوی پرک پت

شستشوی پرک چه تفاوتی با شستشو سایر پلاستیک ها دارد؟

فرآیند بازیافت و شستشوی پرک پت ها با سایر پلاستیک هایی که در بالا ذکر شده است، کاملا متفاوت می باشد. در فرآیند شستشوی سایر پلاستیک ها، مانند مشمع، محصولات تزریقی، نایلون، محصولات بادی و ظروف یکبار مصرف تنها پاکسازی ظاهری و جدا کردن رنگ آنها کافی می باشد. این در حالی است که در پاکسازی، بازیافت و شستشوی پرک پت ها بر خلاف پاکسازی و شفافیت ظاهری آن معیارهای جهانی دیگری نیز وجود دارد که حتما باید توسط فعالان این حوزه به آن پرداخته شود.

اهمیت این معیار به قدری می باشد که در صورت بی توجهی و رعایت نکردن آن، بارها برگشت خواهد خورد و یا با قیمت خیلی پایین تری نسبت به حالت نرمال به فروش می رسد. یکی دیگر از تفاوت هایی که در شستشوی پرک پت ها نسبت به سایر پلاستیک ها وجود دارد، این است که در شستشوی این پلاستیک از دستگاهی به نام «هات واش» استفاده می شود در حالی که برای بازیافت سایر پلاستیک ها به جزء در موارد خاص به هیچ عنوان از این دستگاه استفاده نمی شود. به همین دلیل امروزه دستگاه هات واش را به عنوان دستگاه شستشوی پرک پت می شناسند.


اهمیت میزان آلودگی پی وی سی در بازیافت و شستشوی پرک پت

مقدار آلودگی pvc در شستشوی پرک پت ها بسیار حائز اهمیت می باشد. در صورتی که پی وی سی موجود در پرک پت ها بیشتر از مقدار نرمال باشد باعث می شود در زمان تبدیل شدن پرک پت ها به الیاف مورد استفاده برای تولید قطعات بسته بندی محصولات، خراب شوند. به همین خاطر باید به این آلودگی توجه ویژه ای شود و تا جایی که امکان دارد آن را از پرک پت ها جدا کرد.

خوشبختانه در فرآیند بازیافت و شستشوی پرک پت ها معیار و شاخصی تعیین شده است که میزان آلودگی pvc موجود در پرک پت را نشان می دهد. در صورتی که این معیار عدد بالایی را نشان دهد، بدان معنی می باشد که پت های بازیافت شده از کیفیت پایینی برخوردار می باشند و هر چقدر که عدد این شاخص پایین تر باشد، نشان دهنده تمیزی و شفاف بودن پرک پت های بازیافت و شسته شده می باشد.

شستشوی پرک پت

آیا استفاده از دستگاه هات واش در خط شستشوی پرک پت کافی خواهد بود؟

همانطور که گفته شد وجود دستگاه هات واش برای بازیافت و شستشوی پرک پت کاملا الزامی است و بدون آن به هیچ عنوان نمی توان اقدام به تمیزی و شفافیت پرک پت ها نمود. با استفاده از دستگاه هات واش می توان بارها و چربی ها را تا حد زیادی تمیز نمود و سایر آلودگی ها را نیز از سطح آن جدا کرد و در نهایت شفافیت تولید نمود.

وجود این دستگاه در خط بازیافت پرک پت به قدری اهمیت دارد که این خط را با عنوان خط هات واش می شناسند.در کشور ایران پت های صنعتی به پت هایی گفته می شود که به جای شستشو با آب سرد با آب گرم شسته شده باشند. وقتی که پرک پت ها با آب گرم شسته می شوند باید به میزان دما و PH توجه زیادی شود و حتما در این دستگاه رعایت گردد. علاوه بر دستگاه هات از دستگاه های دیگری در کنار این دستگاه نیز می توان برای بازیافت پرک پت ها استفاده کرد که در ادامه این مقاله به معرفی بیشتر آن پرداخته ایم و هنگام فروش پرک پت به این موارد توجه فرمایید.


Peak PET Wash

اهمیت داشتن دستگاه های مخصوص برای بازیافت پرک پت ها

زمانی که دارندگان خط های شستشو و فعالان این حوزه پرک های بازیافت شده را مورد آزمایش قرار می دهند، وجود دستگاه هات واش برای تولید کردن پرک پت های شفاف و تمیز اگرچه لازم و ضروری است، اما به هیچ عنوان کافی نخواهد بود. چرا که چگونگی شستشو و نحوه جداسازی اهمیت بسیار زیادی در کم کردن میزان آلودگی پرک پت ها دارد. از این رو یکی دیگر از مهمترین دستگاه هایی که حتما باید در خط بازیافت پرک پت وجود داشته باشد، دستگاه «فلات تانک» می باشد که وظیفه شستشو و جداسازی را بر عهده دارد. یکی از مهمترین اقداماتی که باید در شستشو و بازیافت پرک پت ها صورت پذیرد، جداسازی درب و لیبل آن می شود که انجام این کار بر عهده دستگاه فلات تانک می باشد.


شستشو و بازیافت پرک پت با استفاده از دستگاه شن گیر

یکی دیگر از دستگاه هایی که برای کمک کردن میزان آلودگی pvc مورد استفاده قرار می گیرد، دستگاه شن گیر می باشد. دستگاه شن گیر با ساییده کردن بار منجر به تمیزی و شفافیت آن می گردد و چسب های پی وی سی که میزان چسبندگی آنها به بطری های پت کاهش یافته بود در این دستگاه به طور کامل از بطری ها جداسازی می شود. این دستگاه دارای سفت خورشیدی می باشد که در داخل یک استوانه به حرکت در می آید و پره های موجود در آن باعث ساییده شدن بار به بدنه استوانه ای آن می شوند که این اقدام به تمیزی و شفافیت هر چه بیشتر آن کمک زیادی خواهد کرد.

برای خرید پرک پت میتوانید به سایت رابین پلیمر کراجعه فرمایید.

امتیاز :
۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (1 امتیاز دهی, میانگین رای: 2٫00 از 5)
Loading...
به اشتراک بگذارید :دیدگاه‌ها

شما باید وارد شوید تا بتوانید دیدگاه خود را ارسال کنید