انواع گرانول و کاربرد های آن در صنعت

گرانول

امروزه در صنایع تولیدی جهت ساخت انواع محصولات از مواد اولیه متنوع بهره گرفته می شود. از جمله این مواد اولیه می توان به انواع گرانول اشاره کرد که در صنایع تولیدی مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. با کمک انواع گرانول که از مواد بازیافتی تهیه می شود می توان هزینه تولید را تا حد زیادی کاهش داد. از کاربرد های گرانول بازیافتی می توان به بهره گیری در صنایع تولید محصولات پلاستیکی، صنعت ساختمان، صنعت برق و… اشاره کرد.

گرانول چیست؟

گرانول از کاربردی ترین مواد اولیه مورد استفاده در صنایع تولیدی محسوب می شود. گرانول نوعی ساختار پلیمری منحصر به فرد هست که در تهیه انواع محصولات مخصوصا مواد پلاستیکی مورد استفاده می باشد. در واقع انواع گرانول در بازار به شکل دانه های ریز گلوله ای شکل و نیز خرده های پلاستیک ارائه می شود که در فرایند تولید محصولات مختلف به کار می رود. در تهیه گرانول بازیافتی عمدتا از مواد و ضایعات پلاستیکی مختلف از جمله لاستیک خودرو استفاده شده و در تولید محصولات جدید مورد استفاده قرار می گیرد. برای به کارگیری گرانول در صنایع از آن به صورت ذوب شده بهره گرفته می شود.

انواع گرانول

همانطور که می دانید روزانه حجم بالایی از مواد پلاستیکی در قالب ضایعات دور انداخته می شود. با گردآوری این ضایعات پلاستیکی و تولید گرانول این مواد دوباره به چرخه تولید وارد شده و از این طریق در تولید مواد اولیه تا حد زیادی صرفه جویی خواهد شد. در تهیه انواع گرانول از مواد اولیه متنوع با اختلاف در کیفیت بهره گرفته می شود. هر چه کیفیت مواد اولیه مورد استفاده در تولید گرانول بالاتر باشد در بهبود کیفیت محصول نهایی تهیه شده از گرانول نیز موثر خواهد بود. با توجه به کاربرد گسترده گرانول ها در صنایع تولیدی مختلف امروزه حجم بالایی از گرانول تولید و روانه بازار مصرف می شود.

روش های تولید انواع گرانول

امروزه کارخانه های متعددی در سراسر کشور در حوزه تولید گرانول در جهت تامین نیاز صنایع داخلی مشغول فعالیت هستند. در خط تولید گرانول در صنایع مربوطه با توجه به کاربرد گرانول ها از روش های مختلفی برای ساخت این مواد اولیه بهره گرفته می شود. در حال حاضر خطوط تولید گرانول به دو روش کلی عمل می کنند.

انواع گرانول

خط تولید گرانول رشته ای

در خط تولید گرانول رشته ای از دستگاه ها و ماشین آلات ساده تر استفاده می گردد. در این روش که عمدتا در صنایع تولیدی در ایران مورد استفاده قرار می گیرد انواع پلاستیک پس از گذر از مراحل مختلف به صورت رشته های باریک در می آید. این رشته های پلاستیک مذاب پس از عبور از استخر آب به آسیاب مخصوص هدایت شده و پس از تکه تکه شدن خشک می شود. گرانول های تولید شده در خطوط رشته ای به صورت خرده پلاستیک می باشد.

خط تولید گرانول خشک

ماشین آلات مورد استفاده در خطوط تولید گرانول خشک پیچیده بوده و از دقت بیشتری برخوردار هستند. در روش تولیدی مذکور پلاستیک های خرد شده که حاصل از مواد بازیافتی هستند پس از ذوب شدن و عبور از صافی های مخصوص توسط تیغه های مخصوص برش داده می شود. که های خرد شده توسط یک دستگاه مکنده وارد مسیر لوله ای مخصوص شده و در کوتاه ترین زمان سرد و خشک می گردد. گرانول های حاصل از خطوط تولید گرانول خشک شبیه گرانول های تولید شده توسط صنایع پتروشیمی می باشد.

ارائه انواع گرانول در بازار

در حال حاضر در صنایع تولیدی در کشور انواع گرانول با تنوع در نوع ساخت و کیفیت تهیه شده و در دسترس صنایع مختلف قرار می گیرد. از انواع درجه یک گرانول مورد استفاده در صنایع می توان به گرانول لاستیک، گرانول بادی، گرانول پلی اتیلن، گرانول ساختمانی و … اشاره کرد. کیفیت گرانول های موجود در بازار بسته به نوع مواد مورد استفاده در ساخت متنوع می باشد و از این رو با درجه بندی کیفیتی به دست خریدار می رسد. برخی از مواد پلیمری مورد استفاده در ساخت پلیمر کیفیت عالی داشته و قابلیت چند بار ذوب و استفاده را دارند. با دریافت اطلاعات لازم در مورد انواع مختلف گرانول و نیز با توجه به نوع کاربرد آنها می توان گرانول مناسب را از طریق نمایندگی های فروش دریافت کرد.

خرید گرانول
granule

موارد کاربرد انواع گرانول

همان طور که گفته شد انواع گرانول با تنوع در کیفیت در کشور تولید می شود که کاربرد های زیادی در صنایع مختلف دارد. از جمله موارد کاربرد گسترده گرانول در صنایع پلاستیک سازی می باشد که تولیدات مختلفی را در بر می گیرد. از آنجا که مواد اولیه مورد استفاده برای تولید محصولات پلاستیکی هزینه بالایی در بر دارد در تولید اکثر محصولات پلاستیکی از نمونه های باکیفیت گرانول استفاده می شود. از دیگر کاربرد های این محصول می توان به ساخت پروفیل در و پنجره اشاره نمود که ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به استحکام و دوام گرانول در تهیه پروفیل انواع در و پنجره به کار گرفته می شود.

کاربردهای دیگر گرانول

صنعت برق از دیگر صنایع مصرف کننده انواع گرانول محسوب می شود. برای مثال می توان به بهره گیری از گرانول جهت تهیه روکش های کابل برق اشاره کرد که هزینه های مربوطه به تولید این محصولات را در حد زیادی کاهش می دهد. از دیگر گرانول های مورد استفاده در این صنعت گرانول داکت برق هست که با کمک مواد اولیه درجه یک تهیه می شود. کابل های ضخیم مورد استفاده در صنعت برق نیاز به روکش پلاستیکی ایمن و استاندارد دارند. در تهیه روکش این کابل ها انواع مختلف گرانول به کار گرفته می شود.

از جمله مصالح مورد استفاده در صنعت راه و ساختمان آسفالت و بتن می باشد. از جمله مواد اولیه مورد نیاز برای تولید آسفالت و بتن گرانول هست که به استحکام این محصولات کمک می کند. در حال حاضر از انواع گرانول باکیفیت و مرغوب در ساخت آسفالت و بتن بهره گرفته می شود.

در بین سایر کاربرد های گرانول می شود به تولید انواع کف پوش اشاره کرد بهره گیری از انواع گرانول در تهیه کفپوش سبب افزایش استحکام کفپوش و نیز افزایش عمر مفید این محصولات می شود. از جمله گرانول های موجود در بازار گرانول تهیه شده از مواد پی وی سی هست که در ساخت انواع کابینت و کمد مورد استفاده می باشد.

مزایای بهره گیری از گرانول در صنایع تولیدی

همان طور که اطلاع دارید در ساخت گرانول از مواد بازیافتی و ضایعاتی بهره گرفته می شود. با توجه به تولید روزانه و گسترده ضایعات پلاستیکی رها کردن این ضایعات در طبیعت موجب آلودگی های زیست محیطی می شود. در حالی که با به کارگیری این ضایعات در صنایع گرانول سازی حجم بالایی از این مواد دوباره به چرخه تولید بر می گردد. همچنین از ایجاد آلودگی های زیست محیطی جلوگیری می شود. از طرف دیگر صنایع تولیدی نیازمند به مواد اولیه پلاستیکی مجبور به پرداخت هزینه های بالا جهت تهیه مواد اولیه هستند. با بهره گیری از نمونه های مختلف گرانول در صنایع تولیدی مربوطه می توان هزینه های تولید را تا حد قابل توجهی کاهش داد.


امتیاز :
۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (2 امتیاز دهی, میانگین رای: 4٫00 از 5)
Loading...
به اشتراک بگذارید :